NEW SAFETY REGULATIONS We' make sure your children are safe in our school. Read More
Термометр Галілея
Винахідником термометра прийнято вважати Г. Галілея: у його власних творах немає опису цього приладу, але його учні, Неллі та Вівіані, засвідчили, що вже в 1597 р. він створив щось на зразок термобароскопа (термоскоп). Галілео Галілей вивчав в той час праці Герона Олександрійського, де вже описувався подібний пристрій, але не для вимірювання тепла, а для підняття води за допомогою нагрівання. Термоскоп був невеликою скляною кулькою з припаяною до нього скляною трубкою. Кульку злегка нагрівали і кінець трубки опускали в посудину з водою. Через деякий час повітря в кульці охолоджувалося, тиск зменшувався і вода під дією атмосферного тиску піднімалася в трубці на деяку висоту. Потім, при нагріванні тиск повітря в кульці збільшувався і рівень води в трубці знижувався, при охолодженні ж вода в ній піднімалася. За допомогою термоскопа можна було дізнатися тільки про зміну ступеня нагрітости тіла: числових значень температури він не показував, тому що не мав шкали. Крім того, рівень води в трубці залежав не тільки від температури, але і від атмосферного тиску.
Зараз існує прилад під назвою «Термометр Галілея», який має лише естетичну цінність як цікавий предмет інтер'єру. Це прилад у вигляді запаяного скляного циліндра, наповненого рідиною, у якій плавають скляні сферичні буйки (поплавці). До кожного такого поплавця прикріплено знизу золотисту або сріблясту табличку з нанесеним на ній значенням температури. Залежно від розміру термометра кількість поплавців усередині буває від 3-х до 11-ти.
Поплавки наповнені забарвленою у різний колір рідиною так, що їх середня густина відрізняється: найменша густина у верхнього, найбільша — у нижнього, але у всіх близька до густини води, у якій вони знаходяться. Зі зниженням температури повітря в приміщенні відповідно знижується температура води в посудині, вода стискається, і густина її стає більшою. Відомо, що згідно із законом Архімеда, тіла, густина яких менша за густину рідини, у якій вони знаходяться, виринають. При зниженні температури в приміщенні густина рідини в циліндрі збільшується і поплавці піднімаються вгору один за одним, при підвищенні — опускаються. Такий ефект досягається за рахунок високої точності виготовлення термометрів. Всі кульки-поплавці калібруються за температурою спливання з точністю до 0,4°С. Діапазон температур, що вимірюються термометром, знаходиться в зоні кімнатної температури: 16...28°C, крок визначення: 1°С. Поточне значення температури визначається по нижньому поплавцю, що піднявся угору.