
Від ідеї до втілення

Обстріл Варни ракетами.
З малюнка ХІХ ст.
Ще під час бойових походів Засядька турбувала ідея необхідності модернізації артилерії. Будучи в 1813–1814 рр. учасником закордонного походу російської армії проти Наполеона, він став свідком успішного використання англійцями нової артилерійської зброї. Це були вдосконалені полковником Вільямом Конгревом трофейні ракети індусів (замінено паперові та бамбукові корпуси на металеві, внесено інші конструктивні зміни). Ті англійські ракети, масою до 20 кг і дальністю польоту 2700 метрів, не були досконалими. Їх зносило вітром, вони могли прицільно влучити хіба що у велику мішень – фортецю або значне скупчення військ. У 1815 році, повернувшись до рідної Лютеньки, полковник Засядько отримав можливість осмислити свій багатий бойовий досвід і звернутися до ідеї розробки ракетної зброї.
Щоб забезпечити себе і фінансувати дослідження, він продав батьківський маєток під Одесою, а вдома побудував кузню і лабораторію, запрошував до себе інших фахівців. Напружено і з великим натхненням працюючи над винаходом, бойовий офіцер наполегливо шукав ефективну рецептуру пороху, визначав оптимальну товщину стінок снаряда і вчився запускати ракети точно в ціль. Шляхом особистих практичних дослідів і випробувань, які часто були досить небезпечними, зміг досягти неабияких успіхів. Він розробив запалювальні та гранатні (фугасні) ракети, що стали безпечнішими за ракети Конгрева (не вибухали при виготовленні) й перевершували їх за бойовими показниками: літали далі й влучали краще. Для прицільності Засядько придумав дерев’яні стабілізатори. Одним із значних досягнень винахідника стало створення пускових установок для нової зброї. Це були легкі «триноги-козли», які солдат міг легко переносити на плечах. Пізніше він сконструював установки залпового вогню, які з особливої триноги могли запускати шість ракет одночасно або поодинці.
Окрім того, Олександр Засядько сам розробив теорію ракетної тяги (тоді артилеристи ще не знали такої теорії). Результати своїх дворічних досліджень у Лютеньці інженер виклав у праці «О деле ракет зажигательных и рекошетных», написаній у 1817 році. Ця праця стала першим посібником із виготовлення та бойового застосування ракетної зброї для тогочасного війська.
Турбуючись про долю свого винаходу, Засядько написав рапорт до царя, описуючи зброю і не вимагаючи за це винагороди. Навесні 1818 року Олександр Засядько з великим обозом вирушив з Лютеньки до Санкт-Петербурга. Під час показових випробувань на артилерійському полігоні найкращі зразки його ракет пролетіли понад 6 км (2888 сажнів). За результатами випробувань Олександр Засядько отримав чин генерал-майора за сприяння у розвитку ракетної справи.


Польові випробування ракети
О. Засядько демонструє свій винахід
У 1826 році його призначили начальником штабу російської артилерії. Генерал-майор організував виробництво ракетної зброї: сировину й деталі виготовляли окремі державні та приватні заводи. Остаточне ж складання виконували на спеціальному ракетному підприємстві. Вже на початку 1828 року Засядько отримав дозвіл на створення у військах постійної ракетної роти, оснащеної шеститрубними станками для запуску ракет. Рота складалася з 23 осіб командирів і понад 300 рядових ракетників. Свою силу підрозділ зміг продемонструвати на черговій війні проти Туреччини.
Далі започаткована Олександром Засядьком справа перейшла до уродженця Чернігівщини Костянтина Костянтинова (1818–1871), який досягнув чималих успіхів у використанні бойових ракет. Але в другій половині ХІХ ст. з поширенням нарізної вогнепальної зброї зацікавлення у ракетах зменшилося.


Креслення та макети бойвих ракет Олександра Засядька