
В тіні зірок
Винахідництво і науковий пошук у першій половині XIX століття привів Олександра Засядька до ідеї польоту на ракеті на Місяць. Вперше у світі він побудував ракетну усановку та розрахував кількість пороху для цього польоту, але зрозумів, що таке пальне є надто слабким. Винахідник наполегливо вів пошуки потужнішого пального, що привели його до досліджень нафтопродуктів, але вивчити їх не встиг.
Останні роки життя Олександр Засядько проживав у Харкові, але і тут неспокійний розум винахідника прагнув нових відкриттів. Аби налагодити медичне обслуговування простого люду, він виношував ідею додаткової медичної освіти священників, щоб вони лікували і душу, і тіло людини. А ще генерал прагнув придумати таку машину, яка б проводила кораблі через Дніпровські пороги. Та під час поїздки на Хортицю загострилася його хвороба, і 27 травня 1838 року серце винахідника зупинилося. Поховали Олександра Засядька, як він і заповідав, у Курязькому монастирі під Харковом. На жаль, до наших днів могила не вціліла.

Курязький монастир під Харковом. Фотографія поч. ХХ ст.

Меморіальна дошка на будівлі
Лютенської школи

Школа в с. Лютенька. Сучасний вигляд.

Експозиція, присвячена винахіднику у шкільному краєзнавчому музеї у с. Лютенька
Міжнародна наукова спільнота вшанувала видатного українця-ракетника: 1967 року його іменем було названо кратер на Місяці. А в Радянській Україні для широкого загалу говорити про Засядька було небажано. У 1979 році з нагоди 200-річчя від дня народження генерала-винахідника в Києві у видавництві «Молодь» була опублікована, пройшовши перед тим фахову експертизу й сувору цензуру, книга «Шпага Олександра Засядька». Її автором був Юрій Нікітін – робітник із Харкова. Типова радянська повість, між тим, містила згадки про козацьке походження Засядька, про його знайомство з видатним математиком-українцем Михайлом Остроградським, про те, що Засядьки є далекими родичами кошового Петра Калнишевського. Це викликало обурення головного ідеолога Радянської України Володимира Маланчука. Книга була вилучена з торгівлі й пущена під ніж.


Знання Засядька з фізики, хімії, механіки і математики були ґрунтовними, підкріплювала їх величезна бойова практика, а невтомність і цілеспрямованість допомагали успішно виконувати організаційні справи і вдосконалювати винаходи своєї зброї. Так два століття тому на просторах від Лютеньки до Великих Сорочинців розпочиналася історія українського ракетобудування, основоположником якої став нащадок Запорозьких козаків Олександр Засядько.
Українська поштова марка 2003 р. на честь Олександра Засядька