top of page

Нащадок козаків

      Після знищення Запорозької Січі батько майбутнього винахідника Дмитро Данилович Засядько, який був головним гармашем, отримав дворянський титул і оселився у своєму родовому селі Лютенька на Полтавщині. Хоча його життя змінилося, він завжди пам'ятав про своє давнє козацьке походження і ділився історіями з минулого з синами – Данилом (старшим) і Олександром (молодшим).

        У XVI–XVII століттях це село було центром Лютенської сотні Гадяцького полку, де зберігалися і шанувалися старовинні козацькі традиції.

церква.jpg

Герб і прапор с. Лютенька

  Прапрадід, Яків Засядько, був реєстровим козаком Хорольської сотні і Лубенським полковником, прадід Лук’ян Якович і дід Данило Лук’янович – сотники Лютенської сотні (перша половина XVIII ст.). Батько Олександра доводився родичем останньому кошовому отаманові Петрові Калнишевському.

    Олександр народився 20 листопада (за деякими даними) 1779 року. Початкову освіту Сашко здобув удома. Коли йому виповнилося 10 років, а старшому братові Данилові – 12, батько, переймаючись майбутнім своїх синів, звернувся до імператриці Катерини з проханням: «Маю двох синів, які вже вміють читати і писати російською мовою, але ще не зараховані на службу. Прошу Вашої милості дозволити їм вступити до шляхетного кадетського корпусу для продовження служби, вивчення артилерії, фортифікації та інших наук».

Свято-Успенський храм с. Лютенька. Фотографія 1910 року.

гармаш.jpg

Гармаш часів гетьмана І. Мазепи.

С. Васильківський. Акварель. 1900

      Кадет Олександр Засядько був старанним і успішним учнем: він добре навчався, опанував не лише техніку фехтування, але й тонкощі балістики та фортифікації, приділяючи багато часу улюбленим математиці та фізиці. Окрім обов'язкових німецької та французької мов, він також вивчив латину та іспанську. Юнак чудово знав інженерну та артилерійську справу, мав непогані знання з історії та географії. У 1797 році Олександр закінчив училище у званні підпоручика, тоді як його однокурсники стали лише прапорщиками. Незважаючи на привабливі пропозиції залишитися в столиці, 18-річний Олександр Засядько вирішив служити в 10-му батальйоні Олександра Суворова на Херсонщині.

мих_edited.jpg

Михайлівське училище (згодом академія) у Петербурзі

юнкер.jpg

Юнкерська форма кінця VХІІІ ст.

Малюнки ХІХ ст.

юнкер 2.jpg

© 2024 Відділ науково-інформаційного забезпечення інноваційних процесів

          Харківської державної наукової бібліотеки ім.  В.  Г.  Короленка

bottom of page